Summary
A fost publicat raportul „Democracy Report 2026: Unraveling the Democratic Era?”, realizat de V-Dem Institute, una dintre cele mai ample analize globale dedicate stării democrației. Pe baza unui set extins de date (peste 600 de indicatori pentru 202 de țări), acesta măsoară democrația nu doar prin existența alegerilor, ci printr-un cadru multidimensional – electoral, liberal, participativ, deliberativ și egalitar. Practic, raportul urmărește evoluția regimurilor politice în timp, identifică episoade de democratizare și autocratizare (deteriorare a instituțiilor și practicilor democratice) și compară tendințele globale, regionale și naționale.
Principalele concluzii ale Democracy Report 2026:
- Democrația a revenit la nivelul anului 1978, ceea ce înseamnă că aproape toate câștigurile obținute în urma „celui de-al treilea val de democratizare”, început în 1974 în Portugalia, au fost practic anulate.
- America de Nord se află la cel mai scăzut punct din ultimii peste 50 de ani, în principal ca urmare a procesului de autocratizare din Statele Unite. Pentru prima dată în mai bine de jumătate de secol, SUA își pierd statutul de democrație liberală.
- La finalul anului 2025, în lume existau 92 de autocrații și 87 de democrații, iar aproape trei sferturi din populația globală (74%, adică aproximativ 6 miliarde de oameni) trăiește în regimuri autocratice. Doar 7% din populația lumii (circa 600 de milioane de oameni) mai trăiește în democrații liberale.
- Libertatea de exprimare rămâne componenta cea mai afectată a democrației, continuând să se deterioreze la nivel global, cu regres înregistrat în 44 de țări.
Țările din topul democrațiilor sunt concentrate în Europa de Nord, Danemarca, Suedia și Norvegia fiind lideri globali ai LDI (Liberal Democracy Index). La polul opus se află state precum Coreea de Nord, China, Belarus sau Afganistan.
Europa de Vest rămâne cea mai democratică regiune, dar în declin, iar raportul subliniază explicit deteriorarea democrației inclusiv în democrații consolidate.
În ceea ce privește România, aceasta este clasificată ca „democrație electorală” aflată într-un episod de autocratizare, ceea ce indică o degradare a calității instituțiilor democratice. Practic, România funcționează ca democrație electorală, dar cu slăbiciuni pe dimensiunea liberală, deliberativă, participativă și egalitară. În logica V-Dem, acest profil este compatibil cu ideea de autocratizare graduală (democratic backsliding), în care mecanismele electorale rămân funcționale, dar substanța democrației se erodează pe mai multe paliere simultan.
